TÜMSİAD`ın yeni Yönetimi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız`ı makamında ziyaret etti

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız`ı makamında ziyaret etti. Ziyarete TÜMSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Genç Tümsiad Baskanı ve TÜMSİAD Ankara Şube Başkanı katılım gösterdi. Bir kısmı basına açık gerçekleşen toplantıda Türkiye`nin enerji alanında yaşadığı gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapıldı. Bakan Yıldız Turkiye`nin enerji alanında büyümesinin önemine vurgu yaparken son günlerde yasanan elektrik kesintisi ile ilgili teknik bir aksaklıktan kaynaklandığını, konunun en ince detayına kadar incelendiğini ve gerekli önlemlerin alınacağını belirtti. Ayrıca Türkiye`nin enerji alanındaki büyüme hızının sadece 2014 yılında Bulgaristan`ın tüm ülke kapasitesine eş değer olduğunu da söyledi. TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar DOĞAN, yaşanan elektirik kesintilerini " bir müsibet bin nasihattan eftaldır" sözüyle özetlerken, Türkiye ekonomisinin bir gününe ve milyonlarca lira zararına mal olan bu olaydan dersler çıkarılması gerektiğini belirtti. Doğan ayrıca Genç Tümsiad`ın Enerji sektörüne büyük katkı sağlayacak Güneş Enerjisi ile ilgili hazırlamış olduğu projesi hakkında Bakan Yıldız`a bilgi verdi. Türkiye`nin bir çok alanda olduğu gibi enerji alanında da emin adımlarla ilerlediğini belirten Yaşar Doğan, Tümsiad olarak yeni dönemde çalışmalarına diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.


TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan`dan elektrik kesintilerine çarpıcı değerlendirme

Türk ekonomisinin bir gününe mal olan, yüz milyonlarca dolarlık üretim ve iş kaybına neden olan elektrik kesintilerine TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan`dan çarpıcı bir değerlendirme geldi.

`Bir musibet bin nasihatten evladır` atasözünü hatırlatan TÜMSİAD Genel Başkanı Doğan, üretim ve iş kaybının daha çok çalışarak telafi edilebileceğini, ama bu arızaların, Türkiye`nin enerji nakilleriyle ilgili stratejik bir analiz fırsatını da ortaya koyarak, tedbirin acil şekilde alınması gerekliliğini gösterdiğini ifade etti. İzmir`deki bir santralin devreden çıkarak, tüm Türkiye genelinde domino etkisiyle enerji nakil hatlarının iflas ettiği şeklinde bir teorinin gündeme getirildiğini, ama hala net bir şekilde kesintilerle ilgili bilgi verilemediğine dikkat çeken Doğan, `Sonuç odaklı fikir üretmekten daha çok, sebep ve sonuç ilişkisine yönelik tedbirleri konuşmamız gerçeği ortaya çıkmıştır. Allah korusun, çok daha stratejik bir durumla karşı karşıya kalırsak, mesela bir savaş ortamında Türkiye`nin tamamında böylesi bir enerji sorununun yaşanması, ülkemiz için sonuçları çok daha kötü ve arzulanmayan neticeleri beraberinde getirecektir. Bu durum, enerji nakil hatlarımız arasındaki izolasyon gerekliliğini, bir hatta meydana gelen bir arızanın diğer bölgelere aktarılmadan giderilmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur dedi.

Enerjinin depolanması ve tevzi edilmesi noktasında da gelişmiş ülkelerde uygulanan yöntemlerin acil şekilde değerlendirilerek, bu tür olağanüstü durumlarda devreye sokulmasının önemine de dikkat çeken Doğan, &ldquoEnerji, bir ülkenin gelişmişlik göstergesidir. Enerji kullanımıyla ilgili değerler ise, bir ülkenin üretim kabiliyetini, üretim ve istihdam potansiyelini yansıtır. Enerjimizi üretmek ve hiçbir ülkeye bağımlı olmamak en önemli unsur. Bu noktada, enerji çeşitliliği ve doğal kaynakların daha üst düzeyde değerlendirilmesiyle ilgili kurumsal nitelikte vizyoner çalışmaların ortaya konulmasını sağlayacak raporlarımızı hazırlıyoruz, kamuoyu ve yetkililerle paylaşıyoruz. Diğer yandan Enerji Bakanı&rsquomız Taner Yıldız`ın Türkiye`nin ihtiyacı olan enerji çeşitliliğini artırmak için yaptığı çalışmaların niteliğini de bilerek çok yerinde görüyor ve önemsiyoruz. Önümüzdeki yıllarda, bu noktada nükleer de dahil olmak üzere, Rüzgar ve Güneş enerjilerinin devreye sokularak, enerjide belli kaynaklara bağımlı olmaktan kurtulmamız gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz diye konuştu. 


TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan’dan Taziye Mesajı

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, Çağlayan adliyesinde rehin alınarak şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için bir taziye mesajı yayınladı.

Menfur bir saldırı sonucu görevi başında Şehit edilen Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz a Allah tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

TÜMSİAD ailesi olarak farklı tartışmaların içine çekilmeye çalışılan bu terörist eylemi lanetliyor ve kınıyorum.

 

Ayrıca, Çarşamba günü İstanbul il Emniyet Müdürlüğüne yapılan terör saldırıları ülkemizin kardeşlik iklimini bozamayacak, huzur ve barış ortamımıza zarar veremeyecektir. Çok daha büyük acılar, sancılar yaşadığımız geçtiğimiz dönemlerdeki terörün bitişine sevinirken, huzurumuza kasteden bu olayların ülkemizin yerleşen istikrarına zarar vermeden, daha çok gözyaşına sebep olmadan bitirilmesi en büyük temennimizdir. Türkiye terör zemininin yeşermesine izin vermeyecek güçte ve kudrette bir ülkedir. Çözüm sürecinin konuşulduğu, silahların bırakılmasının kararlaştırılma arifesinde yaşadığımız dünkü bu olayı kınıyor, ülkemizde esen "Huzur Rüzgârlarına" asla zarar vermeyeceğini ve bizleri karanlıkların içine çekmeye çalışan mihrakların oyunlarının bozulmasını yürekten diliyorum.


TÜMSİAD, İstanbul Valisi Vasip Şahin’i Makamında Ziyaret Etti

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan İstanbul Valisi Vasip Şahin`i makamında ziyaret etti. Görüşmeye TÜMSİAD Genel Sekreteri Osman Kurtkan Kapıcıoğlu, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Servet Samsama ve Recep Yeşilyurt, TÜMSİAD İstanbul Anadolu Şube Başkanı Soner Biber ve Genç TÜMSİAD Başkanı Fatih Çıtak katılım gösterdi.  TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, TÜMSİAD`ın yeni dönemde başta birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul`da olmak üzere tüm ülkede yapacağı çalışmalar hakkında Vali Vasip Şahin`e bilgi verdi.


TÜMSİAD Portekiz’de Düzenlenen “Türkiye-Portekiz İş Forumuna” Katıldı

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan 2-4 Mart 2015 tarihleri arasında T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu&rsquonun Portekiz`e düzenlediği resmi ziyareti kapsamında Lizbon`da Olissippo Lapa Palace Hotel`de gerçekleşen Türkiye-Portekiz İş Forumuna katıldı. DEİK tarafından organize edilen geziye, T.C. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, T.C. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, T.C. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, T.C. Lizbon Büyükelçisi Ebru Barutçu Gökdenizler ile çok sayıda iş dünyası temsilcileri katılım gösterdi.

Toplantıda Ahmet Davutoğlu iki ülke ilişkilerinin tarih boyunca dostane olduğunu belirterek İspanya ile hükümetlerarası zirve başlatılmasının ardından diğer liman şehirlerinden de bu yönde talepler geldiğini ve yapılacak zirvenin Portekiz ile yapılan ilk zirve olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Portekiz`in ticaret hacminin 1.3 milyar dolar olduğu bilgisini veren Davutoğlu, iki ülkenin ticaret potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inandığını ifade etti. Portekiz`deki Türk yatırımlarının tutarının 13 milyon dolara ulaştığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, halihazırda en büyük yatırım projesi olan Global Liman İşletmeleri benzeri yatırımların artmasını arzu ettiklerini kaydetti. 2014 yılında Portekiz ekonomisinin %1 büyüme gösterdiğini belirten Davutoğlu, ülke ekonomisinin son dönemde "clean exit from bailout- finansal krizden çıkış" yönünde ivme gösterdiğinin altını çizdi. Kısa bilgilendirmenin ardından iş adamlarına söz veren Davutoğlu, iş adamlarından aldığı fikir ve görüşlerin hükümetlerarası zirve ve önümüzdeki dönemde atılacak adımların temelini oluşturacağını belirtti. 

Bu noktada söz alan TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının genişletilerek iki ülke ticaretinin artırmasının önemini vurguladı. Ayrıca turizm alanında ortak çalışmaların faydalı olacağının da altını çizerek, Kapadokya, Efes ve Pamukkale gibi bölgeler için görsel tanıtım ve fuar organizasyonları yapılmasının önemine dikkat çekti.


TÜMSİAD, Orman ve Su İşleri Bakanlığını Ziyaret Etti

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar DOĞAN Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU`nu makamında ziyaret etti. Ziyarete TÜMSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve TÜMSİAD Ankara Şube Başkanı katılım gösterdi. Görüşmede Türkiye`de ormancılık ve turizm alanında yapılan faaliyetlere değinilirken, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar DOĞAN, TÜMSİAD`ın yeni dönemde yapacağı çalışmalar hakkında Bakan Veysel EROĞLU`na bilgi verdi. BAŞKANIN MESAJI

(18.03.2014) TÜMSİAD GENEL BAŞKANI DR. HASAN SERT, ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞLARI’NIN 99. YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYINLADI

Çanakkale Savaşları, en zorlu zamanlarda Türk milletinin dayanışmasını, vatan sevgisini, iman gücünü, birlik ve beraberliğini, azim ve iradesini bütün dünyaya gösterdiği tarihimizin unutulmaz zaferlerindendir.

REKLAM

REKLAM ALANI - BURAYA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ ...


TÜMSİAD, DEİK Kurucu Kuruluş Üyesidir.

Tümsiad Şube Erişim Bilgileri