DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

TÜMSİAD, Kuzey Irak temaslarını tamamladı

(24.10.2011)

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şubesi Yönetim Kurulu ve Üyelerinden oluşan heyet, iş bağlantılarını sağlamak ve mevcut Pazar payını arttırmak için düzenlediği Kuzey Irak İş Gezisini,  tamamlayarak yurda döndü.

Sektörel bazda yapısal ihtiyaçlar, talepler, yatırım fırsatları, teşvik uygulamaları ve gelecek dönem yatırım planları ile ilgili veri toplama ve durum tespiti amacıyla gerçekleştirilen ön heyet programına TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M. Sadık SADE, Başkan Yardımcıları Emin COŞKUN, Ahmet PINAR, Uğur AKTI ve Murat KARA, Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Mustafa GEÇİT, İnşaat ve Emlak Komisyon İşleri Başkanı M. Bakır GÖRGÜN, Sosyal Komisyon İşleri Başkanı Müslüm KIRMİÇ ve üyeler katıldı.

Konuyla ilgili TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi şu açıklamaları yaptı;
Ticaret ve yatırımın sınır tanımadığı günümüz dünyasında, şirketler uygun olan her ülkeye girişimlerde bulunmak istemektedir. İnşaattan plastiğe, tekstilden gıdaya, petrol ürünlerinden makineye kadar birçok alanda Türk girişimcileri görmenin mümkün olduğu Erbil, sürekli gelişen bir ekonomik yapıya sahip.

Erbil Irak’ta Ticaretin Başkenti


Günümüzde Erbil, Irak ta ticaretin başkenti durumundadır. Ekonomik ve sosyal açıdan keskin değişim gören Erbil, yapımı bitmiş 4, hala yapılmakta olan birçok Alışveriş Merkezi`ne sahiptir. Şehir içerisinde toplu taşıma genellikle taksiler ile sağlanmaktadır. Şehrin herhangi bir yerine gidilmek istediğinde adım başı bulabileceğiniz taksileri kullanmanız gerekmektedir.
Özellikle sosyal hayatı gelişen Erbil, sanıldığının aksine Batı`ya daha yakın bir ülkenin şehridir. Sürekli artan Türk nüfusu kültürel alanda da Erbil`i değiştirmiştir. Ülkede büyük bir asayiş bulunmaktadır. Sürekli olarak devriye gezen askerleri görmek mümkündür.

Para Piyasalarına Türk Bankaları Hakim…

Mali sistemi henüz bulunmayan Erbil`de bankacılık gelişmemiştir ve ticaret nakit para olarak dönmektedir. Kullanılan para birimleri ise çoğunlukla Irak Dinarı ve Amerikan Doları`dır. Banka olarak da VakıfBank, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası ve kendi Kürdistan İnternational Bank bulunmaktadır. Alış veriş yapmak istediğiniz mağazalarda sadece Türk bankalarının kredi kartı tahsil cihazlarını görebilirsiniz.


Halkın İlk Tercihi Türk Firmaları


Petrol dışında bir sermayesi olmayan Erbil, her türlü ihtiyacını dışardan temin eden, tüketici bir şehir durumundadır. Gıda maddeleri, temizlik maddeleri ve giyim olarak neredeyse tamamen Türk malları kullanılmaktadır. Türk firmaları,  ürünlerine ve ticari yapısına güvenilen sağlam bir ülke olarak, bütün Irak Halkı’nın gönlünde yer etmiştir.

Türk Vatandaşlarına 10 Günlük Ücretsiz Vize Avantajı...

Kuzey Irak`a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 10 günlük ücretsiz vize ile giriş yapabilmektedir. İstenildiği takdirde vize süresi uzatılabilmektedir. Fakat 10 günlük ücretsiz vizenin, ülkeyi tanımak için yeterli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yoğun Bir Gezi Programı Hazırladık…

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi olarak, sektör araştırmaları ve ticari görüşmeleri kapsayan gezimiz için, üç günlük yoğun bir program ile hareket edilmiştir. Erbil’ de gerçekleşen resmi temaslar ve bölgede yatırım yapan Türk İşadamları ile gerçekleşen ikili görüşmelerde, bölgenin her türlü ticarete açık olduğunu ve Türk işadamlarının zaman kaybetmeden Kuzey Irak’ı analiz etmeye başlamaları gerektiğini özellikle belirtmekteyiz.

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İle Görüşme Yapıldı...

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi adına, Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara Celil Hayat makamında ziyaret edildi. Sıcak bir karşılamayla başlayan sohbette, Başkan Celil Hayat, TÜMSİAD ile sürekli görüşme ve takip içinde olduklarını vurgulayarak, geçen yıl TÜMSİAD Adana Şubesinin düzenlemiş olduğu EKONOMİ ZİRVESİNE katıldığını ve  derneğin çalışmalarından  çok etkilendiğini belirtti.

Görüşmede Başkan Dara, Irak ticaret kapılarının, Türk İşadamlarına sonuna kadar açık olduğunu ve bu bölgeyle yapılacak ticareti kolaylaştırmak için, ellerinden gelen her türlü kolaylığı sağlayacaklarını, bölgede yaşayan işadamlarının, bölgesel hükümetin ve resmi temsilcilerin ortak vizyonunun Türkiye ile karşılıklı dostluk ve işbirliği olduğunu vurgulamışlardır.

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanımız M. Sadık SADE;
“Kuzey Irak’ ta  başta altyapı, inşaat malzemeleri, enerji üretim ve dağıtım hizmetleri, tarım, hayvancılık, turizm, gıda, lojistik, sağlık hizmetleri ve sanayi olmak üzere hemen hemen tüm alanlarda yatırım ihtiyacı bulunmaktadır.

Bölge çok ciddi miktarlarda nakit paraya sahip olmakla birlikte, hızlı bir tüketim önderliği yapmaktadır. Tamamen alıcı konumunda olan bölgede, ihtiyaçların karşılanması sürecinde aynı kültür, örf ve adetlere sahip olan Şanlıurfalı işadamlarının da yer aldığını görmek bizi ayrıca mutlu etmiştir.
Bölgede ithalat ve ihracat ile uğraşan üye firmalarımız mevcuttur. Şube Başkan Yardımcımız Ahmet PINAR’ın, bölgede bir çok firmayla iletişim içinde olan ve oldukça geniş ithalat, ihracat potansiyeline sahip işyerleri bulunmaktadır. Üyelerimizin bölgede bu denli aktif olması bizi ayrıca mutlu etmektedir.

Hedef 2023 sloganıyla başlayan ihracat adımlarımız, bu bölgede hız kazanacaktır.   İleriki günlerde Şanlıurfa da yapacağımız basın açıklamaları ve toplantılarda da bölge ile yapılacak ticaretin önemi vurgulanacaktır.
Erbil Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dara Celil Hayat Beyefendiyi, Şanlıurfa’da ağırlayarak, iş adamlarımızla bir araya getirmek, tanışma ve ticari görüşmelere aracılık etmekten mutluluk duyacağımı özellikle belirtmek istiyorum.” dedi.

TÜMSİAD Şanlıurfa Sosyal Komisyon İşleri Başkanı Müslüm KIRMİÇ, komşu ülke Irak ve Suriye’ de meydana gelen olayların Türk işadamlarını endişelendirdiğini, doğru ve uzun süreli ticari bağlantılar için, güvenlik ve yargı kurumlarının güven ortamını sağlamaları gerektiğini, özellikle devletin halkıyla barışık bir şekilde varlığını sürdürmesinin önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca Erbil Ticaret ve Sanayi Odasının varlığının ve çalışmalarının da iş adamlarına güven verdiğini sözlerine ekledi.

Başkan Dara, Kuzey Irak da gerekli güvenlik ve yargı ortamının sağlandığını, Türk ve  Avrupa şirketlerinin güven içinde ticaret yaptıklarını söyledi. Ayrıca başkan Dara, ileriki bir tarihte TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi’ nin davetlisi olarak, Şanlıurfa yı ziyaret etmenin, işadamlarıyla bir araya gelmenin kendisini mutlu edeceğini belirtti.

Başkan Dara, TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık SADE ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Erbil Hatırası portre ve teşekkür plaketi sundu.

Görüşmenin ardından, Erbil Ticaret Odası Başkanının, TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi onuruna verdiği yemeğe geçildi. Yemeğe Erbil Ticaret Odası Müsteşarı Şirvan Feyzi eşlik etti. Müsteşar Feyzi yemekte, “Irak Bölgesel Hükümeti Türk firmalarına çok güveniyor. Yeni yeni yapılanmaya başlayan bölgede,  Türk firmalarının tecrübe ve kalitesinden faydalanmak istiyoruz. Ayrıca halkın Türk markalarına karşı büyük bir sempatisi var. TÜMSİAD’dan bölgede ticaret yapabilecek firmaları teşvik etmesini bekliyoruz.” dedi.

Erbil Ticaret Odası Başkanının, TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi onuruna verdiği yemeğin ardından karşılıklı iyi dileklerle ziyaret sonlandırıldı.

Tümsiad Şube Erişim Bilgileri