English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2016-11-10

TÜMSİAD PAKİSTAN İş Gezisini Tamamladı.

TÜMSİAD PAKİSTAN İŞ GEZİSİNİ TAMAMLADI

 

TÜMSİAD İş Adamları Heyeti, İstanbul Şubesi’nin koordinatörlüğünde Pakistan’ın Punjab Eyaleti Lahore Şehri’ne 05-09 Kasım2016 tarihlerinde IBCE-2016 Fuarı, ikili iş görüşmeleri ve fabrika incelemelerini kapsayan bir iş gezisi düzenledi.

 

1.      IBCE-2016

 

Pakistan’ın Lahore eyaletinde 25 ülkeden inşaat, bilişim, gıda, eğitim, altyapı, ulaşım, turizm, konut, sağlık, yapı malzemeleri ve tekstil sektörlerinden 150’nin üzerinde firmanın yer aldığı International Business Conference and Exhibition 2016(IBCE) Kongre ve Fuarı’na TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar DOĞAN ve beraberindeki üye iş adamları heyeti TÜMSİAD standı açarak katıldı. TÜMSİAD Standı’na T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın İlnur ÇEVİK ve Avusturalya Büyükelçisi Ekselans Sayın Margaret ADAMSON’da misafir oldu.

              

Uluslararası yatırımcıların bir araya geldiği fuarın açılış konuşmalarında konuşan Genel Başkan DOĞAN, fuarın Türk-Pakistan ticaretini daha üst seviyelere çıkaracağını belirterek ‘’Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk karşılıklı alt yapı geliştirme projeleri, taşımacılık projeleri, ticaret, yatırım ve daha birçok karşılıklı alışverişle yıllarca kendini ispatlamıştır. Türk iş adamları olarak IBCE 2016’yı işbirliğimizin daha üst seviyeye çıkartılması için bir diğer mükemmel platform olarak görmekteyiz.’’ dedi.

      

 

İki ülkenin şu an 600 milyon dolarlık ticaret hacmine sahip olduğunu ancak bunun sahip olunan potansiyeli yansıtmadığını vurgulayan Genel Başkan DOĞAN, ‘’ İş adamlarımız tekstil, ulaşım, konut, turizm gibi sektörlerde iş ve yatırım imkânlarını değerlendirmekte. Ancak mevcut 600 milyon dolarlık dış ticaret hacmi Türkiye ve Pakistan’ın sahip olduğu potansiyelin altında kalıyor. IBCE 2016 gibi uluslar arası iş dünyasını bir araya getiren fuarlarla, iş seyahatleriyle ve STK’ların ortak çalışmalarıyla bu ticaret hacmi istenen seviyelere çıkarılacaktır. Bizler de TÜMSİAD olarak bu hedef doğrultusunda geçtiğimiz Nisan ayında iki ülke Bakanlarının katılımıyla Pakistan TÜMSİAD şubemizi kurduk. Şimdiden 200’e yakın üyemiz bu doğrultuda faaliyetlerimizi gerçekleştiriyor.’’ dedi.

2.      İkili İş Görüşmeleri

 

Düzenlenen ikili iş görüşmeleri bölümünde, katılımcı firmalar sektörleri ile ilgili Pakistanlı firmalar ile ikili görüşmeler yaparak potansiyel iş imkanlarını değerlendirme fırsatı buldular. Pakistanlı firmaların yoğun ilgi gösterdiği ikili iş görüşmelerinin Pakistan ve Türkiye arasındaki ticaret ve yatırıma büyük katkı sağlayacağı görüldü.  

 

3.      Fabrika Ziyaretleri

 

Pakistan’ın önde gelen iki fabrikası gezi kapsamında ziyaret edildi. Pakistanlı firmaların mevcut teknoloji seviyelerini ve iş modellerini inceleme fırsatının bulunduğu ziyaretlerde geleceğe yönelik işbirliği alternatifleri görüşüldü. Kültürel olarak ortak değerleri paylaştığımız Pakistanlı iş adamları ziyaretimizden duydukları memnuniyeti dile getirirken ziyaretimiz anısına TÜMSİAD İstanbul Şubesi Başkanımız Sayın Soner Biber ve TÜMSİAD Ankara Şubesi Başkanımız Sayın Vahit AYAZOĞLU tarafından hediyeler takdim edildi.