English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2016-11-07

Başkan Yaşar Doğan ve Beraberindeki TÜMSİAD Heyeti IBCE 2016 Fuarı için Pakistan’da

Başkan Yaşar Doğan ve Beraberindeki TÜMSİAD Heyeti IBCE 2016 Fuarı için Pakistan’a gitti.

Pakistan’ın Lahore eyaletinde 25 ülkeden inşaat, bilişim, gıda, eğitim, altyapı, ulaşım, turizm, konut, sağlık, yapı malzemeleri ve tekstil sektörlerinden 150’nin üzerinde firmanın yer aldığı International Business Conference and Exhibition 2016(IBCE) fuarına Başkan Yaşar Doğan ve TÜMSİAD İş Adamları heyeti katıldı.

Uluslararası yatırımcıların bir araya geldiği fuarın açılış konuşmalarında konuşan Başkan Doğan, fuarın Türk-Pakistan ticaretini daha üst seviyelere çıkaracağını belirterek‘’Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk karşılıklı alt yapı geliştirme projeleri, taşımacılık projeleri, ticaret, yatırım ve daha birçok karşılıklı alışverişle yıllarca kendini ispatlamıştır. Türk iş adamları olarak IBCE 2016’yı işbirliğimizin daha üst seviyeye çıkartılması için bir diğer mükemmel platform olarak görmekteyiz.’’ dedi.

İki ülkenin şu an 600 milyon dolarlık ticaret hacmine sahip olduğunu ancak bunun sahip olunan potansiyeli yansıtmadığını vurgulayan Başkan Doğan, ‘’ İş adamlarımız tekstil, ulaşım, konut, turizm gibi sektörlerde iş ve yatırım imkânlarını değerlendirmekte. Ancak mevcut 600 milyon dolarlık dış ticaret hacmi Türkiye ve Pakistan’ın sahip olduğu potansiyelin altında kalıyor. IBCE 2016 gibi uluslar arası iş dünyasını bir araya getiren fuarlarla, iş seyahatleriyle ve STK’ların ortak çalışmalarıyla bu ticaret hacmi istenen seviyelere çıkarılacaktır. Bizler de TÜMSİAD olarak bu hedef doğrultusunda geçtiğimiz Nisan ayında iki ülke Bakanlarının katılımıyla Pakistan TÜMSİAD şubemizi kurduk. Şimdiden 200’e yakın üyemiz bu doğrultuda faaliyetlerimizi gerçekleştiriyor.’’ dedi.

IBCE2016 fuarının yapıldığı bölgenin yüksek talep seviyesine sahip Lahor eyaleti Çin, Güney Asya ve Ortadoğu’nun kesişim noktasında bulunmakta ve Türkiye-Pakistan arasındaki sanayi ve ticaretin merkezi konumundadır.