English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2018-07-30

BAŞKAN YAŞAR DOĞAN, ÇİN HALK CUMHURİYETİ YUNNAN EYALETİ LİNCANG ÇAY ENDÜSTRİSİ HEYET BAŞKANI GUO HUİYUN VE BÜROKRAT HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI

 

Ülke ekonomimize katkıda bulunmak için yeni pazarlar arayan ve dış ticaretimizi güçlendirmek isteyen Başkan Yaşar Doğan bu gün Çin Halk Cumhuriyeti Yunnan Eyaleti Lincang Çay Endüstrisi bürokrat heyeti ile bir görüşme gerçekleştirdi.

 

   Türk yatırımcılarla işbirliği yapmak istediklerini vurgulayan Heyet Başkanı Guo Huiyun, Türkiye ekonomisini oldukça fazla inceleme imkânı bulduğunu ve Türk iş dünyası için Lincang’da büyük bir yatırım imkânı olduğunu söyledi.

   Genel Başkan Sayın Doğan, ticari ilişkileri ileriye taşımak için TÜMSİAD olarak gerekli girişimleri yapacağını konuşma sırasında belirtirken ‘’ Ticaretin ilk adımı bu buluşma ile atıldı.  Zaten iki ülke halkı yüzyıllardır birbirini tanıyor.  Biz de sizleri Türkiye’nin çay cenneti Karadeniz’e davet ediyoruz. Türkiye ve Çin’in sahip olduğu ticaret potansiyeli şu an gerçekleştirilen ticaret hacminden çok daha fazla. Çay sektörü bizler için ilk adım olsun. Diğer sektörlerde de üyelerimizle birlikte çalışmalar yürütmeyi isteriz.’’ dedi.

Ziyarette Çin çay enödüstrisi hakkında bilgiler veren Heyet Başkanı Huiyun “Yunnan eyaleti yemyeşil doğası ile tam bir çay cenneti. Çay tarlalarına ulaşım imkânı gayet iyi durumda. İki havalimanı ile ülkenin her yerinden ulaşım sağlamak mümkün. Özellikle devletin yeni yatırım paketleriyle yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi. Çay, kahve, ceviz, şeker kamışı açısından ticaret ve üretim miktarı oldukça yüksek. TÜMSİAD gibi uluslararası çalışmalar yürüten bir kurumun üyelerini bölgemizde görmek iki ülke ticareti için büyük fayda sağlayacaktır.” dedi.

   Ziyaret sonunda Çin Halk Cumhuriyeti Yunnan Eyaleti Lincang Çay Endüstrisi bürokrat heyeti; Genel Başkan Yaşar Doğan’a ziyaretleri anısına Çin’in yerel çay ürünlerini hediye ederek ziyaretlerini tamamladı.