DİĞER ŞUBE ETKİNLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜMSİAD’A Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Doç. Dr. Mesut Özcan’la söyleşi

(20.07.2012- Eskişehir Şube)

TÜMSİAD’A Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Doç. Dr. Mesut Özcan’la söyleşi

Dış İşleri Bakanlığı Stratejik Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Doç.Dr. Mesut ÖZCAN’ın katılımıyla TÜMSİAD (Tüm Sanayici Ve İşadamları Derneği) üyelerine ARAP BAHARI VE TÜRKİYE konulu söyleşi gerçekleştirildi. Son bir buçuk yıldan bu tarafa Orta Doğu Arap dünyasında gelişen olaylar, siyasi, ekonomik ve sosyolojik olarak değerlendirilip TÜMSİAD üyelerine anlatıldı. Özellikle Türkiye, Suriye krizi ve bölgede yaşanan olaylarla ilgili sorular yönetildi ve açıklamalar yapıldı. Suriye krizine ilişkin soruları yanıtlayan Özcan, Türkiye’nin bölge halklarının taleplerinin yanında olduğunu, çözümün tamamen diplomatik ve siyasal zeminde aranması gerektiğini, bu değişim ve gelişimin sağlanması sürecinde, bölgeyi ciddi manada desteklediğini ifade etti. Yönetimleri değişen ülkelerin mevcut durumlarını da aktaran ÖZCAN bu ülkelerdeki demokrasinin belli bir olgunluğa kavuşması için en az iki seçimin üst üste sorunsuz bir şekilde geçilmesi gerektiğini söyledi. Son yıllarda ekonominin Afrika ve Arap dünyasına yönelik yatırımları ve ihracatta artan rakamlar üzerinde duruldu. Bu gelişen süreç de Türkiye’nin beklentisinin ekonomik ağırlıklı aktif rol oynamasının ekonomik olarak ciddi kazanç sağlayacağı vurgulandı.

Strasbourg Üniversitesi`nden ve Fransa Özel Buhara Enstitüsü müdürü Dr. yaşar Demir`in Türkiye`nin Arap baharından beklentilerinin ne olduğu ve yurtdışında Arap baharına Türkiye`nin yeni Osmanlıcılık politikası çerçevesinde yaklaştığı şeklindeki yaygın kanaati karşısında dış politika aktörlerimizin ne düşündüğü yönündeki sorusuna, Türkiye`nin bölge ülkelerinin halklarıyla kardeş olduğu ve ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğu ve bu münasebetle tamamıyla insani ve haklar perspektifinden meseleye yaklaştığını ifade etti.diğer soruya ise, bölgede Türkiye`nin etkinliğinden rahatsız olan güçlerin Türkler Osmanlı hakimiyetini tesis etmek istiyor tarzında bir yaklaşımı kasten yayarak halkların Türkiye`ye olan dostane duygularını zedelemeyi amaçladıklarını belirterek cevap verdi. TÜMSİAD gibi STK’ ların (Sivil toplum Kuruluşu) etkisinin ne olacağı sorusuna ise, geçiş dönemi ve sonrasında ortaya çıkacak ekonomik sorunların aşımında Türk işadamlarına büyük görevler düştüğünü, politik etkilerin ekonomik güçle doğru orantılı olduğunu söyledi. Ayrıca Ürdün, Fas, Bahreyn ve Suudi Arabistan gibi yönetimleri değişmemiş, ancak belli başlı reformlar gerçekleştiren ülkelerin mevcuttaki durumlarını üyelerle paylaştı.

Söyleşi sonrası Doç. Dr. Mesut ÖZCAN’a TÜMSİAD Eskişehir Şube Başkanı Ali ENGİZ teşekkür ederek plaket armağan etti. (eskisehir@tumsiad.org.tr) Recep ÖZYILDIRIM

Tümsiad Şube Erişim Bilgileri