DİĞER ŞUBE ETKİNLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

AHİLİK HAFTASI

(14.10.2008- Kayseri Şube)

TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği) Kayseri Şube Başkanı Kemal ÖZIRMAK Ahilik haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

Özırmak açıklamasında, Ahilik’in yıllar geçmesine rağmen hala etkisini sürdürdüğünü belirterek şunları kaydetti: “Ahilik kelime anlamı olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamlarına gelir. Ahilik Teşkilatı ise, Türkler arasında gelişip yaygınlaşan, sanatta, ticarette dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan sosyo-ekonomik bir kurumdur. Ahilik’in, iş hayatında dürüstlük, yardımlaşma ve tüketici haklarının korunması gibi prensipleri kazandırdığını yüzyıllar boyunca gözlemledik. Bugün de yine Anadolu’muzda bu kurumun fert ve topluma katkılarının önemi geçerlidir. İslam’ın evrensel ahlaki değerlerinin iş hayatında uygulanması anlamına gelen Ahilik teşkilatı; 13. yüzyıldan itibaren Anadolu’muzda önemli hizmetleri gerçekleştirmiştir. Müslüman Türklerin Anadolu’ya gelmelerinde, hatta Osmanlı Devletinin kurulmasında da önemli rol oynayan Ahi Birlikleri, toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatını düzenleyen en etkin kurumlardan birisi olarak varlığını yüzyıllarca devam ettirmiştir. Ahilik anlayış ve ruhu bugün de hayatımızın her safhasında bizlere yol göstermeye devam etmektedir.

TÜMSİAD olarak tüm esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası`nı kutlar,bu hizmette emeği geçmiş herkesi şimdiden tebrik eder, hayırlara vesile olmasını temenni ederim.”dedi.

Tümsiad Şube Erişim Bilgileri