DİĞER ŞUBE ETKİNLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

(21.01.2012- Balıkesir Şube)

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şubesinin her Cumartesi düzenlediği olağan kahvaltılı sohbetler devam ediyor. Tümsiad´ın bu haftaki konuğu İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Kamil Kaynaş oldu. Kaynaş toplantıda üyelerimize mesleki belgeler konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Mesleki belgelerin önemine dikkat çeken İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Kamil Kaynaş, "Yasada yapılan değişiklikle ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki belge almak zorundadırlar. Bu kişiler mesleki belgelerini almadan çalışırlarsa bu çalışan kişi başına 500 TL dari para cezası, iş kazası halinde ehliyetsiz kişinin yetkli olmadığı bir makinayı kullanırken meydana gelen kazadan dolayı işveren sorumludur ilkesiyle ağır ceza hükmü getirildi. Özeti; eğer bir işletme, o işletmeye ait bir kamyon varsa ve o kamyona ehliyeti olmayan bir şoförü bindirerek ona görev verirse o şoför de şirketin kamyonuyla bir kaza yaptığında nasıl şirket sorumluysa aynı durumu makinada tezgahlarda çalışanlara da getirdiler. Bu en son bilindiği gibi Van Depreminde inşaatlarda meydana gelen yıkılmalardan sonra ağır ve tehlikeli işlerden biri olan inşaat sektöründe de mesleki belge almadan çalışma yasaklandı."

TEHLİKELİ VE AĞIR İŞLER

Ağır ve tehlikeli işler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Kamil Kaynaş şunları ifade etti: "Türkiye´de yaklaşık 550 çeşit iş var. Bunların 153 tanesi resmi gazetede ilan edilerek ağır ve tehlikeli iş sayılmış. Bunlar kategori olarak maden ve toprak sanayi kategorisine dahil edilen meslekler var. Metal işleme sanayiine, inşaat grubuna, radyasyon ve kimya teknoloji grubu ve taşımacılık depolama grubundaki meslekler var. Bir mesleğin ağır ve tehlikeli olup olmadığına Sanayi Ticaret Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ortaklaşa karar veriyor."

KAÇ ÇEŞİT BELGE VAR

Mesleki eğitim belgeleri hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Kamil Kaynaş şunları söyledi: "Bir meslek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ağır ve tehlikeli iş kabul edilmişse o meslekte çalışan kişinin mutlaka mesleki belgesi olması lazım. O işiyapabileceğine dair elinde belge olması lazım. Belge dediğimiz de de bunun çeşitleri var. Bu belgelerin devletin kabul ettiği belgelerin olması lazım. Belgeleri sıralandırdığıızda birinci sırada mühendislik belgesi. ikincisi teknikerlik, yani 2 yıllık meslek yüksek okulu belgesi. Üçüncüsü meslek lisesi mezunlarına verilen belge. Dördüncüsü ustalık belgesi. Beşincisi kalfalık belgesi. Altıncısı İŞKUR tarafından düzenlenen meslek kurslarından verilen belge, Yedinci belge ise bu meslekte daha önce çalışanlara bir eğitim sonucu verilen belge diye kanuna yazmışlar. Bu belgelerin ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlarda bulunması zorunlu."

Tümsiad Şube Erişim Bilgileri