English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2020-07-15

İkinci İstiklâl Zaferimiz 15 Temmuz

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan

İkinci İstiklâl Zaferimiz 15 Temmuz

Türk siyasi hayatı askeri darbeler nedeniyle birçok kez kesintiye uğradı. Bu darbelerin ekonomik, siyasi ve toplumsal birçok olumsuz etkisi oldu. Meşum ihtilallerin sonrasında Meclis feshedildi, siyasi liderler tutuklandı, binlerce kişi hayatlarının en güzel yıllarını demir parmakların arkasında geçirmek zorunda kaldı. Ancak 15 Temmuz diğer bütün yaşananlardan farklı olarak tezahür etti.O gece, bugüne kadar Türkiye'de emsali görülmemiş bir darbe girişimi yaşandı. Elinde ay yıldızlı bayraktan başka bir şey olmayan halkın üzerine ateş açıldı, tanklar insanları ezdi. Siyasi tarihe “Gazi Meclis” olarak geçen TBMM, savaş dönemlerinde bile uğramadığı bir saldırıya maruz kaldı. 15 Temmuz'da ülkesinin ve devletinin yanında yer alan milyonlar sokaklara döküldü, 251 vatandaşımız şehit oldu, 2 binden fazla vatandaşımız da yaralandı.

Sadece Türkiye değil; birçok Müslüman ülke de askeri darbelerden dolayı büyük acılar çekti, çekmeye de devam ediyor. Ancak Türk Milleti, 15 Temmuz’da gösterdiği dik duruşla darbe mağduru halkların da kahramanı oldu. 15 Temmuz’da milli egemenliğimize karşı yürütülen hain işgal girişimine milletimiz ilk andan itibaren onurlu karakteri ile “dur” dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülerek cansiperane bir şekilde vatanını savundu.

Hep söyledik. Türkiye eski Türkiye değil. 10 yıllık, 20 yıllık, 50 yıllık hedefleri olan bir Yeni Türkiye var. Ortadoğu’da ve küresel sistemde kendini konumlandırmış, idealleri ve özgüveni olan, iç işleyişinde bir başka güce izin vermeyen, milletiyle bütünleşmiş ve diğer devletlere ilham olmuş müstemlekeci güçlerin de oyunun bozan bir Türkiye siyaset sahnesinde boy gösteriyor. Dolayısıyla sömürgeciliğin ana aktörleri Türkiye’nin dirilişini kabullenemiyor ve onu durdurmak için her yolu deniyor. 15 Temmuz hain darbe girişimini de yine aynı aktörler iç savaş çıkarmak gayesiyle FETÖ’yü kullanarak gerçekleştirmeye çalıştı. Türkiye’nin hakiki manada bağımsız olması birilerini fena şekilde rahatsız ediyor. Bağımsızlığı da ekonomik özgürlükten ayrı düşünmemek gerekir. Türkiye iktisadi kalkınma ve bağımsızlık anlamında hem ciddi mesafeler kat etti hem de duraksamadan yoluna devam ediyor.

Bir işgal girişimi olan 15 Temmuz, Türkiye’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını en büyük alamet-i farikası. Zira, necip milletimiz vatanı ve istiklali için canını seve seve feda edeceğini bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Bu milletin en önemli varlığı bağımsızlığı. Merhum Akif’in dediği gibi, boynu kesilir belki fakat çekilmeye gelmez.

Omuz omuza verdikçe, aramızdaki farklılıkları birlik ve beraberliğe tahvil ettikçe, kimse Türkiye’nin karşısında duramayacak. Yeter ki inanalım.